Ostatnie chwile przed Wings for Life World Run โ porady treningowe
Wings for Life World Run zbliลผa siฤ duลผymi krokami. Wirtualny Samochรณd Poลcigowy - Porsche Taycan Cross Turismo - jest juลผ przygotowany. My teลผ majฤ c za sobฤ gro przygotowaล jesteลmy silniejsi i wytrzymalsi. Systematyczny trening powinien przynieลฤ korzystne zmiany w wytrenowaniu. Jak je oceniฤ? Z tygodnia na tydzieล stosujฤ c standardowy trening powinniลmy czuฤ siฤ lepiej. Przy danej prฤdkoลci biegu nasze tฤtno powinno byฤ nieco niลผsze, niลผ na poczฤ tku przygotowaล. Tฤtno jest bardzo dobrym i ลatwym do okreลlenia parametrem, dziฤki ktรณremu moลผliwa jest ocena intensywnoลci wysiลku we wszystkich sportach wytrzymaลoลciowych. Urzฤ dzenia Garmina posiadajฤ moลผliwoลฤ pomiaru czฤstoลci skurczรณw serca. Osobiลcie polecam zestawy wyposaลผone w pasek z czujnikiem zakลadanym na klatkฤ piersiowฤ .
Monitoruj postฤpy
Dla osรณb, ktรณre tych urzฤ dzeล nie posiadajฤ dobrym sposobem jest pomiar tฤtna bezpoลrednio po wysiลku, przez 10 lub 15 sekund i przemnoลผenie zaobserwowanej wartoลci odpowiednio przez 6 lub przez 4, co okreลli czฤstoลฤ skurczรณw serca na minutฤ. Otrzymana w ten sposรณb powysiลkowa wartoลฤ tฤtna odniesiona do naszego tฤtna maksymalnego (HRmax) okreลli nam poziom intensywnoลci wysiลku. Jak wspomniano we wczeลniejszym tekลcie moลผemy siฤ posiลkowaฤ wartoลciami 75% (I zakres intensywnoลci), 85% (II zakres intensywnoลci) lub 95% HR max (III zakres intensywnoลci). Przykลadowo dla osoby, ktรณrej maksymalna czฤstoลฤ skurczรณw serca wynosi 192 na minutฤ, wartoลci odpowiadajฤ ce poszczegรณlnym zakresom w przybliลผeniu wynosiฤ bฤdฤ : 144 (I zakres), 163 (II zakres) i 182 (III zakres) uderzenia na minutฤ. Przy prawidลowo prowadzonym treningu prฤdkoลฤ biegu, jakฤ jesteลmy uzyskaฤ przy danym tฤtnie z tygodnia na tydzieล powinna byฤ wyลผsza.
Dla wiฤkszoลci osรณb, ktรณre nigdy wczeลniej nie biegaลy, po kilku tygodniach treningu, w ktรณrych wykonywaลy marszobiegi, ฤwiczenia sprawnoลci ogรณlnej i przebieลผki problemem nie powinno byฤ kontynuowanie ciฤ gลego truchtu lub biegu o niskiej intensywnoลci przez kilkadziesiฤ t minut, a dla bardzo zdeterminowanych nawet dลuลผej. Osoby regularnie biegajฤ ce od dลuลผszego czasu z pewnoลciฤ znajฤ swรณj organizm. Stan swojego wytrenowania mogฤ sprawdziฤ w teลcie na dystansie 5 lub 10 kilometrรณw. Bardzo dobrym wskaลบnikiem wytrenowania jest wynik ostatniego startu w zawodach.
Nie przesadลบ z treningiem
Bez wzglฤdu na poziom sportowy waลผne jest, aby nie forsowaฤ treningu w ostatnim tygodniu przed startem. Nie sprawdzajmy siฤ, czy damy radฤ osiฤ gnฤ ฤ zakลadany wynik prรณbujฤ c na tydzieล wczeลniej wykonaฤ to, czego chcemy dokonaฤ podczas startu. Zaufajmy, ลผe wykonany trening przyniรณsล korzystne efekty. Osoby poczฤ tkujฤ ce na tydzieล przed startem po rozgrzewce (15 minut biegu, 10 minut gimnastyki, 5 przebieลผek po 100 metrรณw) mogฤ wykonaฤ kilka kilkuminutowych przyspieszeล, np.: 5 x 5 minut, z przerwฤ okoลo 5 minut w intensywnym, szybkim marszu. Trening mogฤ zakoลczyฤ 10 minutowym truchtem lub kilkunastominutowym marszobiegiem. Dla osรณb ลredniozaawansowanych ostatni intensywny trening (95% HRmax), o ลredniej objฤtoลci (ลฤ czny czas trwania intensywnej pracy okoลo 30 minut) powinien byฤ wykonany na tydzieล przed startem docelowym. Przykลadowo moลผe to byฤ 5 x 2km w tempie zbliลผonym do wyniku na 10 km. Na cztery doby przed startem osoby takie wykonujฤ jeszcze bieg ciฤ gลy trwajฤ cy okoลo 30 minut z intensywnoลciฤ odpowiadajฤ cฤ okoลo 85% HRmax.
Zadbaj o regeneracjฤ
Startujemy 9 maja. Jak napisano powyลผej, tydzieล wczeลniej wykonajmy ostatni intensywny trening, a w ลrodฤ ostatni trening o ลrednim stopniu trudnoลci. W czwartek zrรณbmy delikatny rozruch (40 minut). W piฤtek dzieล wolny, po czym w sobotฤ krรณtki, delikatny rozruch (30 minut) - dotleลmy siฤ. Zadbajmy o odpoczynek nie jakoล przesadnie, jak nigdy wczeลniej, ale ograniczmy uciฤ ลผliwe codzienne zajฤcia. Niektรณrzy mรณwiฤ , ลผe jeลli mamy siฤ nie wyspaฤ, to dwie noce przed startem. Po to, ลผeby noc przed startem spaฤ dobrze.
Majฤ c w planach udziaล w biegu na dลugim dystansie waลผne jest, ลผeby przystฤ piฤ do niego wypoczฤtym i z duลผym zapasem paliwa. Od ลrody jedzmy lekkie wysokoenergetyczne potrawy, ktรณrych gลรณwnym skลadnikiem sฤ makaron, ryลผ, ziemniaki, kasza. Wysokowฤglowodanowa dieta i redukcja treningu pozwoli na zgromadzenie w miฤลniach i wฤ trobie glikogenu โ paliwa, ktรณre bฤdzie nam potrzebne podczas startu. Jedzmy miฤso gotowane, pieczone lub grillowane. Warzywa tylko gotowane. Nie pijmy sokรณw. Nie jedzmy ciฤลผkich sosรณw, nie stosujmy ostrych przypraw. Nawadniajmy organizm โ moลผemy stosowaฤ napoje izotoniczne, wzbogacone w wฤglowodany (inkospor, isostar, vitargo i inne). Postawmy sobie pytanie: co chciaลaby, a czego nie chciaลaby w tych dniach nasza wฤ troba? Odpowiedลบ uลatwi nam wลaลciwe postฤpowanie ลผywieniowe w tygodniu startowym.
Zaplanuj swรณj start
Bieg w porze obiadowej powoduje, ลผe powinniลmy zjeลฤ pierwsze i drugie ลniadanie. Oba posiลki powinny byฤ lekkostrawne. Juลผ po 20-30 minutach biegu powinniลmy piฤ wฤglowodanowy napรณj izotoniczny. Polecam takลผe ลผele energetyczne (np.: inkospor z guaranฤ ), ktรณre uzupeลniฤ uszczuplane wraz z kolejnymi kilometrami zapasy energii. Pamiฤtajmy, ลผe nasz ukลad pokarmowy wraz z pokonywanymi kilometrami bฤdzie pracowaล coraz gorzej. Nie odkลadajmy wiฤc uzupeลniania pลynรณw (napoje) i energii (ลผele) na koลcowฤ czฤลฤ biegu. Pamiฤtajmy o tym juลผ na poczฤ tku, kiedy nasz ลผoลฤ dek w miarฤ sprawnie funkcjonuje.
Wings for Life World Run dla jednych bฤdzie celem, dla innych etapem do dalszych przygotowaล. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po biegu kontynuowaฤ trening i przygotowywaฤ siฤ do kolejnych startรณw. Ci, ktรณrzy chcieliby Wings for Life World Run pobiec na maksimum moลผliwoลci proponujฤ, ลผeby nie planowali kolejnych startรณw wczeลniej niลผ za okoลo 4 tygodnie. Pozwoli to na odpoczynek i regeneracjฤ. Ci, ktรณrzy zamierzajฤ pobiec z myลlฤ pomocy innym, w komfortowym tempie, mogฤ startowaฤ w kolejnych zawodach juลผ po tygodniu.
Baw siฤ dobrze!
Gdy wirtualny Samochรณd Poลcigowy ruszy, sprawmy, ลผeby miaล szansฤ nas dogoniฤ โ weลบmy udziaล w biegu. W okreลleniu ile pokonamy kilometrรณw pomoลผe nam kalkulator tempa. W kontroli tempa z pewnoลciฤ pomogฤ urzฤ dzenia Garmin. Najwiฤkszym Waszym osiฤ gniฤciem w tym biegu bฤdzie pomoc innym. Niektรณrzy z Was pokonajฤ niewyobraลผalnie dลugi dystans, a inni z uลmiechem go przemaszerujฤ . Wszyscy bฤdฤ zwyciฤzcami. Brawa dla uczestnikรณw, organizatorรณw i wszystkich osรณb zaangaลผowanym w jakikolwiek sposรณb w przeprowadzenie imprezy. Powodzenia!
Autorem artykuลu jest Piotrek Rostkowski - ambasador Garmina, mistrz, rekordzista i reprezentant Polski w biegu na 1500 m, a obecnie trener najlepszych polskich ลredniodystansowcรณw.