Sprawdź nasz poradnik dla wszystkich startujących
Jeśli tu jesteś, to znaczy, że bierzesz udział w 10. edycji Wings for Life World Run. Nie? To szybko się zapisz. Zainstaluj Aplikację na iOS lub Android i postępuj zgodnie z instrukcjami. Więcej w teście Apki – tutaj.
Wracając do Ciebie droga Uczestniczko i drogi Uczestniku. Za Tobą miesiące przygotowań i litry wylanego potu. Czas nastawić się na dobrą zabawę i chłonięcie atmosfery wielkiego, biegowego święta. O tym, że 100% Twojego wpisowego i datków trafia na badania nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego, a sam bieg jest po prostu doskonałym dodatkiem, już wiesz. Na pewno wiesz też, że tutaj nie ma tradycyjnej linii mety. Zastępuję ją Samochód Pościgowy, który wystartuje 30 minut po Tobie. Koniec nastąpi dopiero, gdy ten Cię dogoni. Tylko od Ciebie zależy jak długo będziesz uciekać i ile kilometrów pokonasz. Ile tych kilometrów będzie, możesz wstępnie oszacować korzystając z tego kalkulatora dystansu. Choć lista wyników Wings for Life World Run nie ma podziału na kategorie, rady dla Ciebie uszeregowaliśmy według formy startu na jaką się zdecydowałaś/eś. Jest też oczywiście część wspólna, bo mimo rewolucyjnej formuły i niesamowitej atmosfery, każdy podejmie pewien wysiłek fizyczny.
Porady bez względu na formę udziału
Poinformuj rodzinę i wszystkich znajomych, że startujesz i daj im znać, jak oglądać bieg
Globalna transmisja z Wings for Life World Run z polskim komentarzem będzie dostępna na Red Bull TV (początek o 12:30) oraz na stronie Wings for Life World Run, która zamieni się w multimedialne centrum informacji o biegu. Twoi kibice znajdą tam wszystkie dane na temat aktualnej rywalizacji wśród liderów i będą mogli wyszukać Cię po numerze startowym, żeby sprawdzić, czy jeszcze biegniesz, czy „ruchoma meta” już Cię dogoniła. Bieg będzie też relacjonowany w TVN24 i w Radiu Zet.
Przygotuj się na każdą pogodę
Przygotuj biegowy outfit wcześniej uwzględniając prognozowane warunki atmosferyczne. Jeśli spodziewasz się deszczu lub chłodu, oczywiście weź to pod uwagę, ale przede wszystkim nie przegrzewaj się. Dobrą opcją jest czapka z daszkiem, która chroni zarówno przed słońcem, jak i przed chłodem. Zadbaj o to, żeby strój i buty były sprawdzone na treningach – niczego nie testuj podczas biegu. Miej to naszykowane dzień wcześniej, żeby nie szukać czegoś na ostatnią chwilę. Jeśli zamierzasz się przebrać w wyjątkowy strój, upewnij się, że masz wszystko co trzeba, żeby wskoczyć w swoją pełną humoru stylizację.
Zadbaj o odżywianie
Prawda jest taka, że w większości przypadków (bo odżywianie to kwestia bardzo indywidualna) z jedzeniem nie ma co przesadzać. Oczywiście zwykle warto zjeść dobrze dzień wcześniej i postawić na łatwo przyswajalne węglowodany, ale pamiętając o tym, żeby nie obciążać zbytnio organizmu – czyli nie przejadać się. O wiele ważniejsze jest nawodnienie, dlatego przez całą sobotę powinniśmy dużo pić. Bieg zaczyna się o nietypowej, jak na Polskę porze, bo o 13:00 – w większości imprez start jest wcześniej. Z tego powodu należy zastanowić się, jak logistycznie zaplanować niedzielne posiłki, aby nie narażać się na start z pełnym brzuchem, albo przeciwnie, umierając z głodu. Dietetyczki Maczfit przygotowały trochę porad na ten temat.
Ciesz się biegiem i baw się dobrze, bo właśnie o to w tym wszystkim chodzi
Start w Biegu Flagowym w Poznaniu
Jeśli szukasz szczegółowych, praktycznych informacji na temat Biegu Flagowego w Poznaniu, takich jak mapa miasteczka, mapa trasy, godziny pracy biura zawodów i odbiór pakietów, to sprawdź poniższe linki:
-
Informacje dla wszystkich uczestników startujących w Poznaniu
-
Informacje o ewentualnych utrudnieniach w ruchu pojazdów w Poznaniu
Przygotuj się, że będzie gorąco
Nawet jeśli słońce nie będzie szczególnie grzało, Miasto Poznań i gminy ościenne, przez które przebiega trasa biegu gwarantują, że atmosfera będzie ciepła i serdeczna – jak co roku. Wielkopolscy kibice, którzy dopingują uczestników biegu, jego międzynarodową rangę wzięli sobie do serca i śmiało możemy o nich powiedzieć, że są najlepsi na świecie. Potwierdzają to uczestnicy, którzy startowali gdzieindziej, a w kolejnych edycjach wrócili do Polski. U nas czują się po prostu najlepiej! O ile żar lejący się z nieba można podczas startu ugasić Cisowianką dostępną na punktach odżywczych, ognia w sercach poznańskich kibiców nie ugasi żadna siła.
Odbierz pakiet wcześniej
Biuro zawodów będzie czynne od piątku (harmonogram tutaj), więc żeby nie zakorkować się w kolejkach odbierz pakiet wcześniej. Jeśli to niemożliwe, bo na przykład dotrzesz na bieg w ostatniej chwili, możesz poprosić o odbiór pakietu znajomą osobę. Jeśli chcesz, by ktoś odebrał pakiet za Ciebie, skorzystaj z aktualnej wersji upoważnienia i przekaż wraz z nim skan lub ksero swojego dokumentu ze zdjęciem, żeby ułatwić weryfikację osoby odbierającej Twój pakiet wolontariuszom. Jeśli poruszasz się na wózku, certyfikuj go w wyznaczonym miejscu (dopuszczone są tylko wózki do użytku codziennego - specyfikację techniczną znajdziesz tutaj).
Skorzystaj z tego, co oferują partnerzy w miasteczku biegowym
Porcję węglowodanów i nowy image można zyskać w strefie Wilkinsona. Dla biegaczy będą lody, „ścianka” 360, strefa chillout, a także możliwość skorzystania z usług profesjonalnego barbera – więcej tutaj. Zdjęcie zrobisz sobie też z Samochodem Pościgowym Porsche i historycznymi, kolorowymi Porsche 911, których wystawę przygotował partner biegu. W miasteczku spotkasz dietetyczki Maczfit, które udzielą porad na temat odżywiania i nawadniania. Będzie też można sprawdzić funkcje zegarków biegowych Garmina w ich mobilnym showroomie, słuchawek Philips Sports Headphones, przetestować rowery elektryczne Bosch E-BIKES. PKO BP przygotował atrakcje dla dzieci i ekogadżety oraz stanowiska do masażu. Chillzone z leżakami i lemoniadą przygotowała również ekipa DPD.
Przed startem spotkaj się z kapitanami drużyn i ambasadorami Wings for Life World Run
Tradycją jest, że przed startem Światowego Biegu, w Poznaniu kapitanowie wszystkich drużyn – w tym ambasadorowie Wings for Life World Run – spotykają się z uczestnikami ze swoich ekip by przybić z nimi piątkę, zrobić sobie wspólne zdjęcie i złapać porcję dodatkowej motywacji. Jeśli jeszcze nie ma Cię w żadnym z teamów, albo jeszcze nie wiesz, z kim przybijesz piątkę w Poznaniu, wejdź tutaj i wybierz.
Ustaw się w swojej strefie i biegnij co sił w nogach!
Odpowiednio wcześniej ustaw się w swojej strefie startowej i przygotuj na wielkie emocje. Nie martw się, jeśli stoisz daleko od bramy startowej. Limit uczestników jest dobrany tak, aby wszystkim udało się wyruszyć na trasę w ciągu kilku minut i spokojnie zrobić przewagę nad Kapitanem Wąsem i jego elektrycznym Porsche. Na trasie możecie spodziewać się też elektrycznych rowerów KTM Bosch, które będą towarzyszyć liderom. To oni będą biec najdłużej, ale pewnie każdy da z siebie wszystko.
Start z Aplikacją Wings for Life World Run (samodzielnie lub w grupie)
Jeśli jesteś jedną z pierwszych 2000 osób z Polski, które zarejestrowały się na Bieg z Aplikacją, prawdopodobnie kurier DPD już dostarczył Twoją koszulkę New Balance. Jeśli spełniasz ten warunek, a nie masz koszulki, odezwij się do pomocy Wings for Life World Run przez formularz na stronie biegu. Jeśli nie do końca wiesz, co Cię czeka, wróć do naszego testu Aplikacji – tutaj.
Swoje ostatnie przygotowania zacznij od techniki. Żeby ta nie zawiodła, punkt po punkcie przejdź przez tę checklistę:
Najpóźniej w sobotę
-
Pobierz najnowszą wersję Aplikacji.
-
Postępuj zgodnie z instrukcjami w Aplikacji. Przejdź przez ustawienia (najważniejsze są te dotyczące oszczędzania energii i udostępniania lokalizacji), aż pasek postępu konfiguracji w Apce cały stanie się zielony. Im większe uprawnienia dasz Aplikacji, tym pomiar będzie dokładniejszy.
-
Uruchom bieg startowy, aby upewnić się, że konfiguracja przebiegła pomyślnie, a GPS działa tak jak byśmy sobie tego wszyscy życzyli.
-
Naładuj swoje słuchawki (jeśli tego wymagają) i połóż je w takim miejscu, żeby o nich nie zapomnieć, ponieważ najnowsza wersja aplikacji zawiera różne wersje językowe komunikatów głosowych, które przeprowadzą Cię przez bieg. Pobierz polską, a zrobią to Tomasz Zimoch i Adam Małysz.
-
Na noc podłącz telefon do ładowania. Upewnij się, że podczas startu jego bateria będzie pełna, co najmniej tak jak Twoje pokłady energii, która pewnie już Cię rozpiera!
W dniu biegu
-
Zamknij (innymi słowy wyłącz) wszystkie inne aplikacje, których nie będziesz potrzebować podczas startu. Twoja bateria nie powinna się rozładować wcześniej, niż tobie skończy się energia do biegania.
-
Na 30 minut przed startem uruchom Aplikację, aby posłuchać pierwszych komunikatów audio i przygotować się na to, co czeka Cię w trakcie biegu. Rozgrzewka z profesjonalistą (w Polsce z Moniką Pyrek) zacznie się około 15 minut przed startem.
-
Możesz też włączyć ulubioną muzykę w innej Aplikacji. (Będziesz mieć ze sobą słuchawki, prawda?)
-
5-10 minut przed startem należy być już na zewnątrz i upewnić się, że telefon nie ma przeszkód w odbiorze sygnału GPS.
-
Podczas biegu, upewnij się, że Aplikacja działa poprawnie w tle, aby zarejestrowała cały Twój wysiłek.
-
Jeśli w dniu biegu pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, napisz w kanale pomocy dostępnym w Aplikacji.
Trasa, picie, jedzenie
Jeśli startujesz tam, gdzie biegnie się w grupie, być może o to nie musisz się już martwić. Wiele lokalizacji, gdzie odbywają się grupowe Biegi z Aplikacją jest świetnie przygotowanych na potrzeby uczestników Światowego Biegu (w niektórych miejscach można też pobrać cyfrowy pakiet startowy złożony głownie z kuponów zniżkowych lub promocyjnych, więc warto sprawdzić taką możliwość). Jednak Biegnąc z Aplikacją indywidualnie, to przede wszystkim Ty jesteś organizatorką lub organizatorem swojego biegu.
Upewnij się, że Twoja trasa jest bezpieczna – nie przecina dróg, nie trzeba będzie stać na światłach. Unikaj tuneli i gęstego lasu, gdzie można stracić sygnał GPS. Najlepiej sprawdzi się kilkukilometrowa trasa w parku. Na takiej pętli można zostawić sobie gdzieś wodę i jedzenie, by sięgać po nie w razie potrzeby. Jeśli sądzisz, że jedno i drugie nie będzie ci potrzebne, zauważ, że wielu uczestników pokonuje większy dystans niż pierwotnie założyli. Zaufaj nam, picie na pewno się przyda. A może Twoi przyjaciele lub rodzina zorganizują dla Ciebie punkt odświeżania połączony ze strefą kibica?
Grupa, radość, zabawa
Pamiętaj, że nawet jeśli startujesz w pojedynkę, razem z innymi uczestnikami ruszającymi na trasę w tym samym momencie stanowicie wielotysięczny tłum. Wszyscy robicie to w jednym cel – żeby zbierać środki na leczenie urazów rdzenia kręgowego. Wszyscy biegniemy dla tych, którzy nie mogą. Dlatego wydrukuj lub narysuj numer startowy, przypnij go do koszulki i noś dumnie. Gdy zobaczysz inną osobę z takim numerem i w słuchawkach na uszach, uśmiechnij się i zrób rękami samolot – pokaż, że też masz skrzydła!
Materiał powstał we współpracy z wymienionymi w nim markami