Prečo si Bekim myslí, že má zmysel zúčastniť sa Wings for Life World Run?
Zisti, ako v pezinskom centre Rewalk sám pomáha vozíčkarom skvalitniť ich život a prečo majú podľa neho projekty ako Wings for Life World Run veľký zmysel.
7. mája tohto roku sa Bekim zúčastnil charitatívneho bežeckého podujatia Wings for Life World Run, ktorého cieľom je zbierať finančné prostriedky na vedecký výskum poškodení miechy chrbtice. Inak povedané – prispieť k tomu, aby sa ľudia, ktorí po nehode ostali pripútaní na vozíku, mohli opäť postaviť na nohy.
Spolu s ďalšími vozičkármi sa zapojil do bratislavského organizovaného App Runu v Sade Janka Kráľa a mimoriadne si to užil. „Som veľmi rád, že sa mi podarilo dať jedno kolo s pomocou. Teším sa z toho. Nečakal som, že príde toľko ľudí, niektorí dokonca z Čiech. Je vidieť, že to má zmysel. Vnímam toto podujatie veľmi pozitívne, je to super pocit. Dúfam, že o rok nás bude ešte viac.“
Spojenie Bekima a Wings for Life World Run je už na prvý pohľad pochopiteľné, no keď sa dozvieš, čo všetko robí tento komik, moderátor, ale aj motivátor a tréner pre ľudí, ktorí nemôžu behať, všetko do seba zapadne.
- Poz. red.: rozhovor bol robený v apríli, pred Wings for Life World Runom 2023
Nehoda, ktorou to celé začalo
Bekim Aziri mal 16 rokov, keď počas bikrosových pretekov spadol a zmenil sa mu celý život. „Keď som sa prebral v nemocnici, doktori mi povedali, že vybavené. Nevieš hýbať rukami ani nohami,“ spomína. Takéto nehody sa pritom stávajú ľuďom takmer každý deň a niekedy stačí naozaj málo, aby došlo k poškodeniu miechy a človek je odkázaný stráviť zvyšok života na vozíku.
„Keď som spadol, bol som celý čas pri vedomí a troška som ešte dokázal pohnúť rukami, ale keď ma previezli do nemocnice, už som nehýbal absolútne ničím. Na druhý deň po operácii som stále vedel iba jemne pohnúť rukami, ale nebolo to nič extra. Takže trošku sa mi život zmenil. Mal som 16 rokov a bol to šok, ale na druhej strane, môj vek mi pomohol v tom, že som si to až tak neuvedomoval. Keďže som bol mladý, hovoril som si, že to bude v pohode, začnem cvičiť a dostanem sa z toho. Len keď ma po mesiaci z nemocnice previezli do Kováčovej, kde som zbadal ďalších 300 vozičkárov a nikomu sa to moc nelepšilo, vtedy som si povedal, že prečo práve ja by som mal byť ten, čo bude chodiť? Vždy som preto robil navyše, čo mi nakázali, a podarilo sa mi v podstate dosiahnuť to, čo som si zaumienil. Stále sa dá zlepšovať, ale dokážem sa postaviť, dokážem prejsť pár schodov, dokážem v podstate fungovať sám... V niektorých veciach, samozrejme, potrebujem pomoc, ale prognózy boli také, že sa v živote sám nenajem, a teraz viem šoférovať, viem sa sám osprchovať a lepší sa to.“
V apríli 2023 to bolo už 18 rokov, čo sa mu to stalo, a vtedy sa aj u nás o možnostiach nejakej liečby alebo výskumoch prakticky vôbec nehovorilo. Bekim však nechcel len tak čakať na zázrak, a preto začal s fyzickou rehabilitáciou, ktorú vtedy ponúkali v Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela v Pezinku. Veľmi mu to pomáhalo robiť určité pokroky, a preto, keď o pár rokov na to prišla šanca vycestovať s kamarátom Michalom Hančíkom do Ameriky a vyskúšať si trochu špecializovanejší tréning, išiel do toho.
Pozitívne nastavenie a humor
Bez čoho by to však nemalo zmysel, bol jeho prístup k celej situácii. Nikdy neprestával veriť, že sa mu podarí zlepšiť svoj zdravotný stav a že jedného dňa bude môcť fungovať samostatne. Samozrejme, že by chcel ešte viac, ale ako sám hovorí, „pri takýchto úrazoch sa človek musí niekedy aj uskromniť.“
Ako dôležitá v tvojom príbehu bola psychika?
Bekim: „Keď sa mi to stalo, bol som taký celkom divný človek, že som neriešil ani psychológa, ani psychiatra, ani žiadne tabletky, ani nič. Dalo by sa povedať, že som sa s tým vyrovnal v podstate hneď. Áno, párkrát som si položil otázku, že prečo práve ja, ale zistil som, že na ňu neexistuje odpoveď, tak som sa nad tým nepozastavoval. Naozaj tak, ako sa teraz rozprávam s tebou, som sa rozprával s ľuďmi, ktorí za mnou po nehode prišli.
Nejdem sa ukazovať, že som si v živote nepoplakal. To je úplne normálne, že keď som napríklad bol na chate s kamošmi a oni zrazu vybehli hore, pričom ja som ostal dole, niekedy som to citovo úplne nedal. Ja si myslím, že aj zdravý človek sa niekedy prichytí pri tom, že sa mu niečo deje a poplače si. Je to super dať emócie von.“
Stretávaš sa s tým, že si niekto myslí, že sa humorom snažíš zakryť nejaké skutočné emócie?
Bekim: „Áno, ľudia si myslia, že tým, že si niekto robí srandu, snaží sa niečo zakryť. Takto – je to určite druh terapie a určite to pomáha človeku. Napríklad ja, keď niečo neviem, tak si radšej z toho urobím srandu, akoby som sa nad tým mal pozastavovať, ale nefungovalo by to takú dlhú dobu. Ja som na vozíku 18 rokov a to by si proste nedokázal. Môžeš sa za niečo takéto rok-dva schovávať, ale nie takú dlhú dobu.
Ja som ale mal rád humor predtým, mám ho rád teraz, veľmi rád som si zo seba robil srandu, keď som chodil a takisto si robím srandu, keď som na vozíku. Nevidím na tom nič zlé. Sem-tam mám prednášky po školách a uvedomujem si, že ľudia neradi počúvajú smutné príbehy. Ale tých smutných príbehov je všade veľa. Ja mám za sebou smutný príbeh, no viem to povedať tak, že sa ľudia zasmejú. A keď po tom, ako sa zasmejú, dáš príhodu, pri ktorej si uvedomia, aké maličkosti by si mali vážiť, odnesú si z toho viac, než keď si pozrú Vila Rozborila, kde sa dve hodiny plače.
U nás vo fitku ľudia milujú humor. Aj tí, ktorí tam prídu a nie sú takí oťukaní, čoskoro zistia, že všetko ide vždy ľahšie s humorom. A to neplatí iba vtedy, keď je niekto ochrnutý. Nie zakaždým sa to hodí, napríklad včera som natočil jednu babu, ktorá sa u nás prvýkrát postavila a bola to taká emócia, že vôbec nebolo na mieste robiť si z toho srandu. Každý mal hneď zimomriavky a jej šli slzy do očí, lebo sa prvýkrát postavila tak, že jej nikto nedržal kolená a v nemocnici jej povedali, že sa to nedá. Toto sú emócie, ktoré možno človeka trochu viac zoberú, a potom sú zase také, keď sa smejeme. Vždy to závisí od situácie. Nemusí sa zakaždým tlačiť na pílu a robiť si z niečoho srandu.“
Jasné. Skrátka je to asi o tom balanse, ako vo všetkom...
Bekim: „Tak. Ale ja osobne mám strašne rád srandu a aj tréneri, ktorí s nami pracujú a cvičia s tými ľuďmi na vozíku, majú radi humor. Majú to v sebe a ide to prirodzene. Pokiaľ je to prirodzené, je to super. Vieš, netreba na to tlačiť.“
Zrodenie REWALKU
Spomínali sme, ako si chodil rehabilitovať do Ameriky... To asi nebolo úplne že finančne easy, či?
Bekim: „Bolo to drahé. Bol som tam päť týždňov a cvičil som päťkrát do týždňa po tri hodiny denne. Hodina stála 120 $, takže keď si to človek zráta, bolo to hodne peňazí. K tomu si treba vybaviť ubytovanie... Človek, ktorý žil chvíľu San Diegu alebo v LA, vie, aké je to drahé... K tomu auto a ďalšie veci okolo. Pri druhom pobyte sa našla osoba, ktorá mi pomohla a zaplatila mi letenky a ten samotný pobyt, len akurát vtedy nás bohužiaľ oklamali. Centrum, kde som mal mať ten pobyt, skrachovalo, ale keď som tam už prišiel, zaplatil som si trénera zo svojich a ten ma trénoval v garáži. Ale všetko bolo na niečo dobré a celé ma to utvrdilo v tom, že sa nechcem spoliehať na to, že niekam budem chodiť cvičiť. Že to chcem mať doma.“
U nás vo fitku ľudia milujú humor. Aj tí, ktorí tam prídu a nie sú takí oťukaní, čoskoro zistia, že všetko ide vždy ľahšie s humorom
Bol to od začiatku zámer, že si sa šiel naučiť veci a chcel si ich priniesť sem?
Bekim: „Ja som chcel pomôcť sebe a keď sme tam s Mišom boli, zistil som, že keď som niečo dával na internet, ľudí to zaujímalo. A keď som sa s Mišom vrátil, nemali sme kde cvičiť. Preto sme otvorili v Pezinku gym. Ani vo sne by mi však nenapadlo, že niekedy v živote budem môcť cvičiť ľudí s podobným hendikepom, ako mám ja. Otvorili sme to len kvôli tomu, aby som mal kde cvičiť a aby to aspoň nejako zarobilo, nazvali sme to „crossfit“. Ľudia na internete videli, že tam trénujem, tak sa postupne ozval jeden vozičkár, druhý vozičkár, tretí... Napísal som im, nech prídu a minulý rok sme v októbri zistili, že máme asi 30 klientov, ktorí sú na vozíku a už nie je kde s nimi cvičiť. Našťastie, vedľajšia hala bola na prenájom, tak sme ju zobrali a urobili dokopy 600 m² plochy. Polovica je pre vozičkárov a polovica pre zdravých, a máme to prepojené, aby zdraví ľudia videli hendikepovaných a aby si aj ich decká, ktoré chodia tiež, uvedomovali, že aj toto sú ľudia a aj oni sa začleňujú do života. Navyše, keď tam bude niekto zdravý a bude si hovoriť, že sa mu nedarí, môže sa pozrieť vedľa seba a povie si, že vlastne je na tom v pohode.“
Celé toto by určite nebolo možné bez spomínaného Michala Hančíka, s ktorým sa Bekim registroval už odmalička, od základnej školy. Intenzívnejšie sa však spoznali počas Michalovho štúdia na Fakulte telesnej výchovy a športu v Bratislave, počas ktorého mu napadlo urobiť bakalársku prácu, ktorá by zmapovala vplyv tréningu a Bekimov zdravotný stav. Z bakalárky aj jej výsledkov boli v škole nadšení, potom nasledovala cesta do Ameriky, ktorá posunula celú ich spoluprácu ešte ďalej, a ako hovorí Bekim: „zrazu Mišo robí 10, niekedy aj 12 hodín denne.“ A nie len on, okrem neho v ich vynovenom centre, REWALKU, trénuje aj Luboš Barzo a Juraj Miškovský.
Je toho naozaj veľa, pretože sa im ozývajú ľudia z celého Slovenska, z Čiech, dokonca aj z Chorvátska či z Argentíny. „Aj keď ešte tá baba neprišla, komunikujeme spolu a ani mi nejde o to, že či príde alebo nepríde, ale strašne ma teší to, že sa to dostáva do povedomia. Je mi v podstate jedno, či budú chodiť cvičiť k nám, alebo či budú cvičiť niekde inde. Ide mi o to, aby cvičili, aby robili niečo pre seba a že sme ich k tomu nejako povzbudili,“ dodáva Bekim.
V čom to robíte odlišne od iných podobných centier?
Bekim: „Centier na Slovensku, kde cvičia vozičkári, máme viacero. Nemôžem povedať, že sme jediní. Ale tá atmosféra, ktorá u nás je – a my sa primárne sústredíme na ľudí po úraze chrbtice (aj keď máme aj klientov, ktorí majú napríklad svalovú dystrofiu) – je jedinečná asi tým, že sme ukázali, že sa to dá robiť aj inak. Že nemusíš niekam prísť a cítiť také to nemocnično. Vieš, čo myslím... Skrátka vstúpiš dnu, si v normálom fitku, je to všetko prispôsobené pre teba, správajú sa k tebe úplne normálne ako ku každému inému a okrem toho je parádne, že si ľudia navzájom pomáhajú.“
Niektorí vozičkári prídu ráno a odchádzajú večer. Ani necvičia, len debatujú. Keď som tam ja, pomáham zase ľuďom, ktorých to postihlo nepriamo, čiže to je rodina, frajer, frajerka... Bavím sa s nimi, snažíme sa im pomôcť, čo sa týka vybavenia, aby sa im v tomto štáte žilo lepšie. Niekedy je to ťažké, niekedy je to v pohode. Skrátka riešime čokoľvek. Niekto sa u doktora neopýta napríklad na sex, lebo je mu to blbé, ale u nás sa rieši všetko, čo je super. Ľudia sa otvoria a vzniká krásna komunita.
Vieš odhadnúť, koľko ľudí už prešlo za tie roky vašimi bránami?
Bekim: „Nemám to úplne presne zrátané, ale čo viem povedať, je, že my ani nemáme človeka, ktorý by prišiel a už sa nevrátil. Možno dvaja takí boli. Koľko ich však k nám pravidelne chodilo alebo chodí, to sú desiatky. A to je veľa! Odhadom ich už bolo možno 40 – 50 ľudí? Naozaj si zakladáme na tom, aby tí ľudia chodili pravidelne a keď chodí 30 ľudí pravidelne, vtedy vidíš výsledky.
Snažíme sa aj natáčať videá a inšpirovať ľudí, ktorí nemajú tú možnosť prísť k nám, nech si to zacvičia sami alebo s niekým doma. Niekto príde naozaj len na chvíľu, jeho kamaráti si natočia, ako s ním pracujeme, a potom doma maká pol roka, po ktorom sa zase stretneme. To je dôležité, že nestrácame kontakt.“
Prečo má cenu behať pre tých, ktorí nemôžu
Ako ty vnímaš pohyb ako taký?
Bekim: „Ja si neviem predstaviť už len ráno bez toho, aby som sa nenatiahol a nevystrečoval. Lebo keď sedíš na vozíku 10 hodín denne, ono je to šupa, takže sa potrebuješ hýbať. Na niektorých vozičkároch, ktorí sa o seba nestarajú, je vidieť, že sú poskracovaní a majú problémy byť sebestační.“
Takže človek v podstate zažíva to, ako keď bežní ľudia sedia celý deň v práci a na konci dňa sú takí pokrčení, nonstop...
Bekim: „Ale oni sa ešte večer postavia a rozhýbu, no keď to vozičkár neurobí rok-dva po sebe, to telo je zanedbané a má problém so všetkým. Od vyprázdňovania sa, cez všetko... Vieš, keď niekto pozrie na vozičkára, povie si, že on nechodí. Ale za tým je toho možno toľko viac, že chodenie ho serie najmenej. A pohybom vieš nadobudnúť to, že všetko pôjde lepšie. Asi to nebude, ako keď si bol zdravý, ale bude to lepšie a budeš viac sebestačný.
Dôležité je nesľubovať ľuďom, že neboj sa, bude to dobré, budeš chodiť. Je fajn povedať „makaj a uvidíme.“ Pretože niečo také sa nedá sľúbiť, nakoľko každé telo je unikátne, aj čo sa týka miechy.“
Takže vďaka pohybu sa vozičkárovi vie zlepšiť kvalita života, áno?
Bekim: „Presne tak. Je super, keď si človek, ktorý je na vozíku, povedzme, dva roky, zrazu zvládne umyť zuby alebo ísť do sprchy bez pomoci. Zdravý človek si to ani neuvedomuje, ale ja si extrémne vážim takéto veci, ktoré zvládnem sám. A cvičenie k tomu veľmi pomáha. A správne cvičenie úplne najviac. Hlavne ale treba cvičiť. Nech je to už hocikde. A byť dobre nastavený.“
Vnímajú vozičkári to, že výskum poranení miechy sa naozaj posúva a už sú na svete aj prvé štúdie, ktoré reálne dokázali postaviť ľudí späť na nohy?
Bekim: „Myslím si, že čím ďalej, tým viac. Keď som ja pred 18 rokmi ochrnul, toto tu vôbec nebolo. Mal som jedinú nádej – a to makať. Dnes všetkým vysvetľujem, že aj toto je super a je to dôležité, že sa podobné výskumy robia. Bodaj by to bolo tak, že ti jedného dňa niečo implantujú do miechy a ty budeš chodiť, ale to je ešte veľmi ďaleká budúcnosť. Okrem toho však vozičkárom pripomínam aj to, že ak sa to podarí objaviť, ale oni sa nebudú hýbať a nebudú sa udržiavať vo fyzickej kondícii, nezachráni ich to. Takže treba aj tak stále makať a keď sa niečo podarí vymyslieť, vyhral si.“
Je aj to dôvod, prečo si sa rozhodol stať sa súčasťou Wings for life World Runu?
Bekim: „Ja sa stretávam so strašne veľa zlými príbehmi. Naozaj nie sú ľahké a viem, čo všetko by tí ľudia dokázali dať za to, vrátane mňa, aby pobehli alebo proste fungovali na nohách. Podporím každú jednu vec, ktorá sa tomu snaží pomôcť. Takže hlavne cvič, makaj, snaž sa a možno raz, keď sa niečo vynájde, tak ti to pomôže. A možno to bude práve vďaka Wings for Life World Runu.“
Možno si ani neuvedomíš, akým málom dokážeš prispieť k strašne dobrej veci a možno to časom strašne veľa ľudí postaví na nohy a vráti im to chuť do života. Takže príď a podpor dobrú vec!
Aký to bol vlani pre teba zážitok, keď si sa zúčastnil App Runu v Piešťanoch?
Bekim: „Ja som bol prekvapený, že prišlo dosť vozíčkarov, lebo som sa pridal na poslednú chvíľu a ani som nemal čas to spromovať, ale vozičkári došli, čo sa ma veľmi potešilo. Označoval ma aj niekto, kto sa zúčastnil v Bratislave, a mega ma to potešilo, pretože už len ak jeden človek pôjde, povie to ďalšiemu a spolu sa pridajú, bude to super. A ak tento rok pôjdu všetci z nášho gymu, ktorí hovoria, že pôjdu, tak nás v Bratislave bude naozaj dosť. Samozrejme, aj ďalší sa zúčastnia napríklad v Piešťanoch.
Jeden vozičkár od nás, pozdravujem Miško, teraz v rámci prípravy dal 21 km. Takže dúfam, že mu do toho nič nepríde a že sa zúčastní. Teraz mu na tri dni odišli ramená ?, ale je to úplný kráľ.“
Fun fact – aj celkový rekord Wings for Life World Runov drží švédsky vozičkár Aron Anderson, ktorý zvládol 90 km!
Bekim: „To je extrém. Úplný extrém! Pretože ak by si mal úplnú rovinu, tak sa to ešte nejako dá, ale akonáhle máš len trochu naklonenú rovinu, už ťa to ťahá do strany a každá nerovnosť ťa rozhodí. Nie je to vôbec sranda a 90 km si ani neviem predstaviť. Ja mám problém už len prejsť 90 km v aute. ?“
Chystáš sa tento rok zúčastniť na vozíku alebo pôjdeš po svojich?
Bekim: „Rozhodujem sa, lebo ja to mám s chodením tak, že niekedy to ide, niekedy to zase záleží od počasia či od hocijakých vplyvov, čiže nie vždy sa v tom úplne vyznám, ale najradšej by som bol, keby som spravil aspoň 100 m na chodítku.“
Čo odkázať ľuďom, ktorí sa možno stále rozhodujú, či sa 7. mája pridajú?
Bekim: „Možno si ani neuvedomíš, akým málom dokážeš prispieť k strašne dobrej veci a možno to časom strašne veľa ľudí postaví na nohy a vráti im to chuť do života. Takže príď a podpor dobrú vec!“
Zvyšok je už len na tebe, ale ak by si sa chcel pridať k Bekimovi a k Wings for Life World Run 2024, sleduj web wingsforlifeworldrun.com a daj nám vedieť, ak by si chcel dostať info o spustení registrácie. Všetky informácie o samotnom podujatí, o tom, kde sa konajú organizované App Runy a o tréningu nájdeš na redbull.sk/worldrun alebo na wingsforlifeworldrun.com.
Prípadne sa pridaj do našej komunity na Facebooku a na Strave!